bezpiecznikiRecykling bezpieczników jest bardzo ciekawym i wartym uwagi tematem. Co zrobić po zużyciu bezpiecznika? Dlaczego powinniśmy poddać bezpieczniki recyklingowi?

Komory łukowe w bezpiecznikach HH raz NH są całkowicie zamknięte, natomiast substancje, z których wytworzone zostały bezpieczniki, zostają w nich zachowane.

 

W zawartość bezpieczników wchodzi między innymi srebro i miedź, które są wydobywane najczęściej w celu wykorzystania jako złom w różnorodny sposób. Podejście to jest jednak bardzo niekorzystne, utylizacja metalu nie jest systematyczna i nie posiada ogólnokrajowego zasięgu, a otwarcie bezpieczników wcale nie jest też proste. Dodatkowo uwalniany jest drobny kurz kwarcowy, a dużo starsze modele (sprzed 1985 roku) mogą posiadać włókna azbestowe.

Recykling bezpieczników… za darmo!?

Opracowana została specjalna darmowa metoda recyklingu bezpieczników. Małe ilości przechowywane mogą być w hurtowniach elektrycznych lub innych punktach zbiorczych, uszkodzone bezpieczniki pakowane są do trwałych tworzywowych worków.

Bezpieczniki umieszczone powinny być w metalowych skrzyniach siatkowych, po uzgodnieniu terminu odbierane są przez przewoźnika, który dostarcza je do huty miedzi. Miedź i srebro przetopione zostają na czysty surowiec, a żużel wykorzystywany jest jako wypełniacz drogowy. W żużlu absorbowane są wszystkie trudne substancje, dzięki czemu stają się nieszkodliwe.

Zyski uzyskane z wydobycia surowców pokrywają koszty transportu, a nadwyżka pieniężna trafia na cele niekomercyjne. Przy zakupie bezpieczników warto zwrócić uwagę, czy posiadają odpowiednie symbole recyklingowe NH i HH, oznaczają one, że bezpieczniki przetwarzane są w bezpieczny, a także ekonomiczny sposób. Symbole powinny znajdować się na wkładkach bezpiecznikowych.