wyłączniki nadprądoweCoraz częściej w domowych instalacjach elektrycznych zamiast klasycznych, starych bezpieczników, stosuje się wyłączniki nadprądowe. . Jest to nowocześniejszy i wydajniejszy sposób ochrony budynków przed awariami, jednak jego działanie jest bardzo podobne do bezpiecznika. W sytuacjach ekstremalnych, czyli w przypadku zagrożenia pożarem lub uszkodzeniem instalacji elektrycznej, wyłącznik ten ma za zadanie odcinać zasilanie w pewnym obszarze.

To bardzo mądre, myślące za nas urządzenie – często my samy nie mamy pojęcia, kiedy używamy uszkodzonego sprzętu elektrycznego, kiedy następuje zwarcie, czy kiedy nastąpi wyładowanie elektryczne, które nie pozostaje obojętne dla żadnego budynku mającego instalację elektryczną.

Bloki zamieszkiwane są przez dziesiątki, czasem nawet setki rodzin – można sobie łatwo wyobrazić, jakie istnieje prawdopodobieństwo zagrożenia sytuacją pożarową w wyniku niewłaściwego użytkowania sprzętów elektrycznych lub spięcia. Dlatego zapobiega się takim sytuacjom z góry, montując inteligentne urządzenia.