Normy bezpieczników to bardzo istotny temat. Zaopatrując się w bezpiecznik musimy wiedzieć jakie normy ma spełniać do danego zadania. Ustalone zostały normy dla wszystkich, chodź w zależności od kraju znaleźć można małe różnice i ustępstwa.

Normy te są międzynarodowe i przedstawiają one najważniejsze charakterystyki elektryczne bezpieczników mocy. Norma dla bezpieczników o niskim napięciu to IEC 60269, natomiast dla bezpieczników o średnim napięciu IEC 60282. Normy te ułatwiają wybór bezpieczników dla ich konkretnego zadania oraz pozwalają na ich wymianę. Normy europejskie są prawie identyczne z normami IEC, mają jedynie pewne ustępstwa obowiązujące w krajach Unii Europejskiej. Należy wspomnieć, że pionierem w tej dziedzinie są Niemcy. Normy Niemieckie DIN EN, VDE to tłumaczenie norm międzynarodowych, istnieją tylko nieliczne wyjątki w tych normach.

Początkowo normy miały ułatwić wymianę bezpieczników i chronić przed pomyłkami. Jednak ciągły rozwój techniki, zwiększające się moce zwarciowe, a także upowszechnienie systemów elektroenergetycznych zmusiło do pewnych ustaleń. Prowadzono badania dotyczące takich parametrów elektrycznych bezpieczników jak zdolność zwarciowa, strata mocy i charakterystyki czasowo-prądowe. Wysoka technika Niemiecka stała się wzorem dla innych krajów i na jej wzór wprowadzono wzory obowiązujące na całym świecie.