Bezpieczeństwo w domu powinno być dla nas priorytetem. Wadliwa instalacja elektryczna jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, a także życia,dlatego powinniśmy zadbać o to, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Sprawdźmy więc, co może stanowić zagrożenie w domu.

Miejsca, w których używamy zarówno wody, jak i energii elektrycznej. Do takich miejsc zaliczamy kuchnię łazienkę czy pralnię. W tych pomieszczeniach musimy pamiętać o uziemieniu oraz odpowiednich gniazdkach. Stan przewodów i ich umiejscowienie. Należy zwrócić uwagę czy przewody są w dobrym stanie, najlepiej umiejscowić je za meblami tak, aby nie plątały się pod nogami. Zagrożeniem może być również używanie żarówek o zbyt dużej mocy. Należy zapoznać się z zalecenia producenta jaką moc do danej lampy możemy stosować i trzymać się tych zaleceń. Bardzo niebezpieczne jest także wyłamywanie bolca uziemiającego. Należy upewnić się, że bolec znajduje się w każdym gniazdku. Gniazdko elektryczne nie może być przeciążane, zbyt duże przeciążenie to najczęstszy powód awarii, upewnijmy się również czy nie jest ono zbyt luźno przykręcone. Nie należy lekceważyć zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, które zapewniają ochronę. Źle dobrane bezpieczniki mogą skutkować przepaleniem instalacji elektrycznej, a nawet porażeniami i pożarami.

Warto upewnić się czy w naszym domu spełnione zostały te kryteria. Poświęćmy chwilę czasu, jeśli trzeba wezwijmy fachowca, który oceni stan techniczny naszej instalacji elektrycznej, a dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zagrażamy sobie, a także innym osobom w naszym otoczeniu.