liczniki energii trójfazoweKażdy z nas w mniejszym lub większym stopniu korzysta z energii elektrycznej – wręcz nie wyobrażamy sobie życia w miejscu, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego, w którym możemy doładować swój telefon lub podłączyć suszarkę do włosów.

Aby móc weryfikować ilość prądu zużywanego przez mieszkańców danego budynku, konieczne są liczniki energii które należą do firm energetycznych dostarczających prąd i jakakolwiek ingerencja w ich strukturę jest zabroniona. Nowoczesne liczniki energii wyposażone są na przykład w struktury umożliwiające informowanie operatora o nielegalnym poborze energii, jako że są odporne na działanie zewnętrznego pola magnetycznego.

W blokach wielu z nas posiada klasyczne, przedpłatowe liczniki energii trójfazowe. Umożliwiają one odczyt w wygodny sposób zużycia energii na chwilę obecną, i dzięki temu możliwe jest wystawienie faktury opiewającej na stosowną kwotę przez pracowników firmy energetycznej. W blokach mieszkalnych zwykle każdy lokal ma własny, wiarygodny licznik energii.