gniazdka, osprzęt elektroinstalacyjnyNasze gniazdka, puszki i łączniki nazywamy osprzętem elektroinstalacyjnym, jednak zbierając się za wybór tegoż osprzętu, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze gniazdka powinny posiadać odpowiednie testy bezpieczeństwa. Po drugie wybierzmy taki sposób montażu, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Po trzecie wreszcie – wygląd i estetyka. Jeżeli planujemy wymianę osprzętu w całym domu, najlepiej zdecydować się na całą serię produktów, co zapewni nam estetyczny wygląd. Możemy także wybrać budowy modułowe, które pozwalają na umieszczenie większej liczby gniazdek w jednym miejscu.

Ilość i miejsce instalacji gniazdek

Ile gniazdek zainstalować? Nie ma odgórnie ustalonych kryteriów. Z jednej strony wygodnie jest zainstalować dużą ilość, ale z drugiej nie możemy też przesadzić, bowiem nadmiar sprawi, że będzie to wyglądać nieestetycznie.

Gdzie zaś gniazdka umieścić? Łączniki do sterowania oświetleniem zwykle umieszczone są wewnątrz pomieszczenia na wysokości około 140cm od podłogi i 15 cm od drzwi, w łazience łącznik taki umieszczony może być na zewnątrz pomieszczenia. Gniazdka wtyczkowe w pomieszczeniach najwygodniej zamontować 30 cm nad podłogą, a w kuchni około 100 do 130 cm nad podłogą. Oczywiście nie są to wytyczne, których trzeba się trzymać. Mają one na celu ułatwienia nam wyboru najbardziej funkcjonalnych miejsc na osprzęt.